Na základě nepříznivých čísel o vývoji nemoci covid-19 je po mimořádném jednání ve středu 21. října 2020 vyhlásila vláda. Zásadně bude omezen maloobchod a služby, činnost úřadů i volný pohyb obyvatel.

Zkušení krizoví manažeři z České asociace interim managementu se rozhodli připravit další aktuální sadu upozornění a doporučení pro firmy, které jim pomohou přežít krizi, nebo si alespoň uvědomit důležité souvislosti a nasměřovat další kroky. Součástí dokumentu je také jednoduchý “kondiční” test, kterým si firmy mohou snadno a rychle zjistit, jak vážná je jejich situace.

Ošetřovné a Antivirus

Z vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na ČT24 dne 13. 10. 2020:

Za AMSP ČR obecně chceme hlavně udržet CASH V PODNIKÁNÍ, tedy navrhujeme:

 

Firmy ani v současné době c-19 neplánují přestat s investicemi do inovací. Negativní vývoj situace kolem Covid-19 by mohl ale jejich plány zpomalit. Polovina firem se domnívá, že zodpovědnost za výpomoc firmám v současné situaci náleží státním subjektům. Rodinné firmy se ve financování inovací oproti ostatním více spoléhají na bankovní úvěry a méně na dotace. Vyplývá to průzkumu na téma inovací v malých a středních podnicích (MSP), který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a Českou spořitelnu (ČS) vypracovala agentura IPSOS.

„Rodinné firmy jsou největším zdrojem pracovních míst v soukromém sektoru, a to i díky tomu, že jejich rodinná povaha má větší schopnost přečkat složitá období. V jednom takovém se právě nacházíme a musím před nimi smeknout, i díky nim se daří stavět ekonomiku na nohy rychleji, než se předpokládalo,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Loni se podařilo ukotvit definici rodinného podniku, díky které vytváříme podporu v jejich financování, letos v březnu začala zase u AMSP ČR oficiální registrace rodinných podniků. Dosud se zaregistrovalo víc než 325 rodinných obchodních korporací a rodinných živností, zveřejněny jsou na našem portálu pro podnikatele www.businessinfo.cz.“

 

rodinny podnik logo 300x64 1Od minulého roku, kdy byla v české legislativě ukotvena definice rodinného podnikání, se otevřel prostor k větší podpoře rodinných podniků, které představují důležitý a stabilní prvek české ekonomiky.