Jméno: Filip Mikschik
Název firmy: StartupJobs
Pozice ve firmě: zakladatel a CEO
Obor podnikání: HR
Kraj: Hlavní město Praha

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval/a svou firmu?

K podnikání mě přivedla víceméně náhoda. Začal jsem dělat něco, co mi dávalo smysl - pomáhat lidem najít smysluplnou práci ve startupech - a ani jsem se neohlédl a zakládal jsem firmu, měl první zákazníky i investora. StartupJobs je technologická firma, kde měníme lidem životy - pomáháme jim najít práci v rychle rostoucích firmách, kde dostanou prostor využít svůj potenciál naplno a díky inovacím zlepšit život nám všem. A daří se nám to. Přes 15.000 přes nás našlo novou práci a pracují ve více než 1500 firmách. A to nejen v Česku.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Spíše než co, tak je otázka kdo. Protože vše je o lidech a těch, kteří mi pomohli bylo hodně, že se je nebudu ani snažit vyjmenovat. Ve finále to ale bylo o pomoci ze strany mojí ženy, která se přidala jako první zaměstnanec a pomohla mi s firmou vyrůst. Naopak nějaké významnější komplikace jsem nezaznamenal. Určitě je ze začátku složité se zorientovat ve všem, co se po začínajícím podnikateli chce a dá dost práce najít všechny informace, ale není to nic, co by se nedalo překonat.

 

Co považujete za svůj největší úspěch?

Na to mám velice jednoduchou odpověď. Největší úspěch je pro mě to, že mohu dělat každý den to, co mě baví, s lidmi, kteří jsou skvělí a společně pracujeme na něčem, co má smysl. Co pomáhá ostatním lidem. Není moc prací, kde byste měli takový dopad - změnili lidem náplň většiny času, kdy jsou vzhůru. 

 

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Velké, samozřejmě :) Máme jasnou vizi, chceme budovat ten nejlepší pracovní portál pro startupy na světě. Což znamená mnoho produktových vylepšení i více se věnovat zahraničí. Zároveň ale vidíme i mimo náš segment spoustu prostoru pro to, jak lidem udělat hledání práce příjemnější. A my rádi zlepšujeme lidem život.

 

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval/a? 

Byl bych opatrnější, s kým se pouštím do spolupráce. Z člověka, kterého považujete za kamaráda, se špatným výběrem může stát člověk, co vaši firmu skoro potopí. A určitě bych dával více prostoru svým lidem - podělil se o odpovědnost - dříve v rámci podnikatelské cesty. Najít dobré lidi a dát jim ten mandát dělat věci po svém, vám hrozně uvolní ruce k posouvání dále.