Jméno: Daniel Bouša
Název firmy: ART CARBON, s. r. o.
Pozice ve firmě: Technický ředitel
Obor podnikání: Čištění a úprava pitných a odpadních vod
Kraj: Středočeský kraj

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval/a svou firmu?

K podnikání mě přivedla má současná práce ve vědecké kariéře. Zabývám se v ní studiem řady moderních nanomateriálů se zajímavými vlastnostmi a chtěl jsem je využít pro dobrou věc, prospěšnou nejen pro vědeckou komunitu, ale i pro celou společnost. Naše firma je start-up zaměřený na hledání průmyslových aplikací uhlíkových nanotrubic. V současnosti se plně zabýváme vývojem produktu na bázi uhlíkových nanotrubic a jeho aplikací v oblasti čištění a úpravy pitných a odpadních vod. Chceme lidem poskytnout vodu bez škodlivých mikropolutantů a také bojovat s nastupujícím suchem tím, že budeme recyklovat odpadní vodu a opětovně ji využívat pro technické aplikace.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Nejvíce mi pomohl můj otec, mentor a partner ve firmě, který má bohaté zkušenosti z chemického průmyslu a je vynikajícím inovátorem. Naopak největší překážku vidím v tom, že náš produkt míří na vodárenský trh, kde je poměrně obtížné prosadit novou technologii. Prosadit nový produkt zabere spoustu času a pravděpodobně i byrokratických bojů. My jsme ale přesvědčeni, že dokážeme do oboru přinést řadu ekonomických, technických a především zdravotních výhod.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Za úspěch považuji pozitivní zpětnou vazbu od lidí z vodárenského oboru, od lidí ze svého okolí i od poroty v soutěži Nastartujte se. To mi dodává motivaci pro další rozvoj v podnikání. Možnost pracovat na řešení palčivého problému současnosti je pro mě osobně úspěch sám o sobě.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

V následujícím roce náš čeká testování technologie v poloprovozním měřítku zakončené akreditací nezávislou autoritou. V průběhu roku 2020 se bude naplno rozbíhat spolupráce s firmou Chemoprojekt, se kterou již máme podepsanou licenční smlouvu. Na konci roku 2020 je v plánu dodávka našeho filtračního materiálu této společnosti, která ho využije pro svůj projekt čištění pitné vody v irácké Basře. Souběžně budeme hledat další projekty, které nám pomohou ověřit naší technologii a dostat se rychleji na český i zahraniční trh.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval/a?

Zatím žádnou velkou negativní zkušenost nemám. Jsem vděčný za to, že se mi dostává podpory okolí jak v pracovním tak v osobním životě. Bez této podpory bych jistě nejedno negativum našel.