Jméno: Vojtěch Hradský
Název firmy: ZAO - cesta k lepšímu vzdělání
Pozice ve firmě: zakladatel
Obor podnikání: mimoškolní vzdělání a kurzy
Počet zaměstnanců ve firmě: 4
Kraj: Jihomoravský kraj

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval/a svou firmu?

První informace o reálném podnikání jsem se dozvěděl rok zpátky, kdy jsem se díky Podnikni To! dostal do parádní komunity lidí, která vás neustále podvědomě posouvá dál. Pracovat na svém vlastním projektu a být součástí komunity podobně smýšlejících lidí mi začalo dávat větší smysl než pouhé sezení ve škole v předmětech, které v životě absolutně nevyužiji. Má cesta "mladého podnikatele" tudíž mohla začít a od té doby jsem veškerou pozornost dával právě podnikání a o 4 měsíce později už firmě ZAO - cesta k lepšímu vzdělání.

Jednou bychom rádi obohatili aktuální systém školství o základní a důležité aspekty našeho života, např.: podnikání, kritické myšlení, finanční gramotnost, argumentační schopnosti, využití pravé hemisféry a nové metodiky učení se jazyka. ZAO je vzdělávací platforma, která všechny tyto aspekty nabízí na jednom krásně zabaleném místě. Pořádáme prozatím workshopy a kurzy pro veřejnost nebo máme přednášky na středních a vysokých školách. Snažíme se lidi motivovat ke vzdělání a snažíme se jim pomoct ho uchopit tak, aby ho mohli využít v praxi.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Velmi mi pomohla již zmiňovaná komunita podnikatelů v Impact Hubu a Podnikni To!. Vždy když jsem potřeboval pomoct, neváhali a do chvilky mi někdo odpověděl. V tu chvíli jsem pochopil, jaká síla se v komunitách skrývá. V ZAO máme také vizi komunity, která se schází na velkých konferencích, které mají jméno a speakři stojí opravdu za to. Do komunity se pak bude moci zapojit každý po absolvování nějakého ZAO kurzu či workshopu. Můžeme pak třeba opravdu jednou zlepšit náš školský systém.

V podnikání vám komplikují život všichni, kteří nepodnikají a nevědí jaké to je. Ale to není nic nového a převratného. Nejvíce mi chybělo vzdělání v oblasti základního práva, financí a leadershipu - tyto věci mne dnes paradoxně živí a nikdo se mi o nich nikdy ve škole ani nezmínil. Přitom dělat dnes na volné noze je 50 % našich příjmových možností. Možností, odkud nám mohou proudit peníze dle cashflow kvadrantů od Roberta Kiyosakiho. I to se snažíme lidem ukázat a dovést je na jejich správnou cestu. Chceme zde šťastné lidi. Ne ty, co nadávají v hospodách na své šéfy.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Jako tým ZAO považujeme za největší úspěch naši platformu v podobě webových stránek přes kterou jsme uskutečnili už 5 velkých a úspěšných kurzů a workshopů. Přednášky na vysokých školách a prvních 100 lidí v naší ZAO komunitě na facebooku.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Chceme se určitě rozšířit dál do České republiky. Momentálně fungujeme pouze v Brně a ještě nějakou dobu budeme. Plány jsou jasné. Mít co nejvíce lektorů a úspěšných workshopů za sebou. Do 2 let bychom chtěli mít vlastní komplexní vyučovací plán, který bude alespoň částečně využívat jedna brněnská škola.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval/a?

Nesnažit se zavděčit všem. I když mi všichni mentoři říkali jasná a holá fakta, funkční pravidla, neuposlechl jsem je úplně dokonale. Někdy jejich rady totiž mohou znít až absurdně, ale většinou jsou bohužel pravda a každý si na to musí dojít sám. Pečlivě teď řešíme cílovou skupinu a především... V podnikání musíte mít maximální schopnost říct NE. Tu já neměl a tak se mé plány hrozně zpomalovaly.