Jméno: Konstantin Margaretis
Název firmy: SKLADON
Pozice ve firmě: CEO, Co-founder
Obor podnikání: outsourcing logistiky pro e-commerce
Počet zaměstnanců ve firmě: 15
Kraj: Moravskoslezský kraj
E-mail: info@skladon.cz

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval/a svou firmu?

Už od mala bylo mým snem podnikat. Věděl jsem, že nechci dělat nic jiného, takže pak už to chtělo jenom začít. Co se týče oboru podnikání, tak s myšlenkou outsourcingu logistiky přišel můj kolega Patrik. S nápadem jsme se přihlásili do soutěže Brilliant Young Entrepreneurs, kterou jsme vyhráli, a pak to všechno začalo. Skladon poskytuje služby fulfillmentu neboli outsourcingu logistiky pro e-commerce, zjednodušeně řečeno pro své klienty poskytujeme komplexní služby v oblasti skladování a logistiky objednávek z jejich e-shopu.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Zpočátku nám finančně pomohla výhra v uvedené soutěži, nicméně bez znalosti podnikatelského prostředí jsme je dokázali utratit dost neuváženě. Dle mého názoru, na začátku podnikání není nic důležitějšího, než mít kvalitní mentory a získávat potřebné know-how. Proto jsem velmi rád, že jsme firmu založili ve chvíli, kdy takovou možnost nabízí právě v Moravskoslezském kraji. Díky MSIC jsme získali zkušené mentory, kteří náš business posunuli dále. Ale i dobře mířená rada se může v kombinaci s neznalostí stát špatnou. Podnikání je nekonečná cesta, ve které se musíte vzdělávat, klást na sebe i své kolegy vysoké nároky a jít za společným cílem.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Zdravým základem každé společnosti je dobrý tým. A ten ve Skladonu budujeme a daří se nám to. Protože i kdybych měl dostatek sil, kreativity atd., tak sám člověk nedokáže nic. Silná společnost je o lidské tvořivosti a spolupráci. Proto jsem moc rád, že se nám daří stavět velmi kvalitní tým odborníků napříč oblastmi. Od logistiky, IT přes obchod, marketing atd. A dalším úspěchem je to, že jsme dokázali překlopit myšlenku ve fungující business.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

V květnu 2019 jsme ukončili první fázi rozšiřování. V této fázi jsme se přesunuli do nové haly u ostravského letiště a 6x znásobili prostor, ve kterém se nachází náš sklad. V druhé fázi, do konce roku, plánujeme primárně rozšiřování týmu a nabírání nových klientů. Dále nás čekají kroky k automatizaci, digitalizaci a optimalizaci, kterými plánujeme vytvořit globální síť poskytující služby fulfillmentu.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval/a?

Rozjet podnikání bez jakékoli znalosti je náročné, proto bychom uvážlivěji investovali finance do mentorů a nabývání zkušeností. Každá zkušenost vás někam posune. Zásadní je, když uděláte chyby, tak je neopakovat a poučit se z nich. Pokud toto dokážete, tak vás každá chyba posune mnohem dál, než to v danou chvíli vypadá.