Jméno: David Friedl
Název firmy: Fundchaser CZE s.r.o.
Pozice ve firmě: spoluzakladatel
Obor podnikání: konzultační služby
Počet zaměstnanců ve firmě: 3
Kraj: Hlavní město Praha

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval svou firmu?

Chtěl jsem mít možnost ovlivňovat své rozhodnutí a podnikání mi tehdy naivně přišlo jako nejvíce svobodná možnost. Později jsem zjistil, že to není tak jednoduché, ale stále to považuji za nejlepší rozhodnutí. A proto jsem spolu s Martinem Vítkem založil Fundchaser. Naší náplní je tvorba a realizace crowdfundingových kampaní a zajištění přístupu na největší crowdfundingovou platformu Kickstarter, které je nedostupná z mnoha zemí. Pomáháme také s následným vstupem na trh USA, pokud jsou kampaně našich klientů úspěšné. Jako firma fungujeme již třetím rokem a momentálně náš tým tvoří 7 lidí. Naším motem je kreativita bez hranic.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Nejvíce mi pomohla chuť se neustále učit nové věci a přesvědčení, že neúspěch není prohra, ale nová zkušenost, která mě může posunout vpřed. Hodně mi také pomohli zkušenější lidé kolem mě, kteří mi radili. Nejvíce mě brzdila malá trpělivost a snaha mít dotažené vše okamžitě, a to na úkor kvality. Takže jsem dělal věci s krátkodobým záměrem.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Za svůj největší úspěch považuji neustálý a dynamický rozvoj Fundchaseru. Myslím tím to, že nestojíme jen na místě a nebereme zakázky jen pro peníze, ale snažíme se rozvíjet společně s potřebami našich klientů a podle ohlasů se nám to daří. Samozřejmě pokud jde o méně komplexní věci, považuji za svůj úspěch účast na úspěšných crowdfundingových kampaních, jako je například kampaň Skinners.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Rád bych rozšířil naše služby do více zemí střední Evropy a na Balkán. Momentálně také investujeme do hledání nových řešení pro naše klienty, kdy jim chceme nabídnout komplexnější a efektivnější řešení, které bude přesně šité na mírů startupům, se kterými nejvíce pracujeme.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval?

Doporučil bych všem, po každém neúspěchu, provést vyhodnocení proč se tento neúspěch stal a vzít si z něj ponaučení. Já jsem několikrát uvažoval tak, že to není moje chyba a může za to někdo jiný. A to je přesně chyba, kterou již nechci opakovat. Člověk se musí soustředit na sebe a ne hledat chyby u druhých.