Jméno: Michal Hardyn
Název firmy: VimVic.cz s.r.o.
Pozice ve firmě: co-founder
Obor podnikání: online vzdělávání a HR
Počet zaměstnanců ve firmě: 15
Kraj: Hlavní město Praha

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval svou firmu?

Jsem z podnikatelské rodiny. Děda provozoval autoservis, otec autopůjčovnu a autoškolu. Vystudoval jsem management a marketing a během studia získával zkušenosti ve velké firmě v consultingu a client servisu. Po dokončení školy jsem dlouho neotálel a začal podnikat, protože jsem vždy chtěl podnikat. Začal jsem podnikat na živnostenský list ve 24 letech, ve 26 jsem založil svou první firmu (s.r.o.).

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Nejvíce mi pomohlo naučit se používat selský rozum a dívat se na business očima zákazníků nebo mých kolegů. Může to znít trochu jako klišé, nicméně je to dovednost, kterou vidím jako hlavní. Nejvíce mi komplikuje život nedostatek kvalitních lidí na trhu práce. Na trhu téměř úplně chybí volní ajťáci a online marketéři.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Z business pohledu je to vybudování několika úspěšných firem a následný prodej některých z nich. Zaujmout dobré lidi a získat je do firmy, následné získávání zákazníků, řízený růst firmy a na konci zaujmout investory, kteří firmu koupí - to není snadné a opakovaně se mi to podařilo. To hodnotím jako můj pracovní úspěch.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Vybudovat z www.vimvic.cz leadera online vzdělávání a HR v ČR. Máme spoustu dat z Ameriky. Vidíme trendy v online vzdělávání i HR. To je pro mě jasná priorita - soustředit se na vytěžení příležitostí v těchto segmentech.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval?

Vyvaroval bych se negativních lidí. Pro úspěch v businessu je klíčové mít skvělý tým, který si rozumí a plně se soustředí na společný cíl. V minulosti jsem opakovaně měl v týmu chytré a pracovité lidi, kteří ovšem do týmu přinášeli negativní náladu. To se projevilo na projektech, které začaly ztrácet dech. Tuto chybu bych už neopakoval. Negativní přístup je toxický, nakazí lidi v okolí. Rozhodně v týmu negativní lidi už nechci a dělám vše, ať tuhle chybu neopakuji.