Jméno: Jan Sedlák
Název firmy: Fundhall s.r.o. - provozovatel portálu Penězdroj
Pozice ve firmě: COO a jednatel
Obor podnikání: crowdfunding
Počet zaměstnanců ve firmě: 7
Kraj: Plzeňský kraj

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval svou firmu?

K podnikání mě přivedl můj dobrý přítel, který mě oslovil s tím, zda nechci vstoupit do společného projektu jako investor a zároveň vzniklou společnost řídit. Do té doby jsem vlastně o podnikání ani neuvažoval a vidíte, nyní řídím první crowdfundingový portál nabízející možnost investovat do start-upů.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Důležitá byla podpora od ostatních investorů, kteří odhadli můj potenciál a důvěřovali mi přesto, že jsem neměl s businessem mnoho zkušeností. Jsem týmový hráč, proto je pro mne důležité, že strategii firmy řešíme jako tým. Vždy, když přicházíte s něčím novým, je nejtěžší překonávat nedůvěru lidí.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Naše podnikání (podílový crowdfunding) je běh na dlouhou trať, prošlapáváme cestu vysokou travou a to není vždy jednoduché. Za největší úspěch tedy považuji, že jsme úspěšně dokončili první equity crowdfundingový projekt, získali 750 tis. Kč od 20 investorů a dokázali jsme, že to v ČR může fungovat.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Předně chceme stabilizovat náš portál v ČR, získat významného investora pro další rozvoj, rozšířit portfolio nabízených crowdfundingových modelů a v následujícím roce expandovat do střední Evropy. Rovněž chceme realizovat další nápady z oblasti crowdsourcingu či založit crowdfundingovou asociaci.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval?

Rozjíždění start-upu vždy doprovázejí větší či menší chyby i slepé uličky a to, kolik takových chyb uděláte nebo jak se z nich dokážete poučit, rozhoduje o vašem úspěchu či neúspěchu. Je spousta věcí, které bych dělal jinak, ale jen těžko z toho lze vyvodit nějaké obecné pravidlo či radu.