Jméno: František Petrovič
Název firmy: Ateliér Petrov
Pozice ve firmě: Vlastník
Obor podnikání: Výroba flašinetů
Kraj: Moravskoslezský kraj

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval/a svou firmu?

Již dříve jsem podnikal, ale tzv. na dohodu. Práce to byla dobře placená, jenže jsem chtěl jít svou cestou. Tak jsem se rozhodl, že si otevřu obchod zbožím koloniálním. Takový krámek se zdravou výživou v duchu první republiky. Když už to vypadalo, že brzy otevřeme, chtěl jsem na sebe nějak upozornit, tak jsem si postavil "staré" nákladní kolo, ve kterém jsem ve Vánočním čase začal péct kaštany. Pro umocnění atmosféry, jsem si k tomu zapůjčil flašinet. To se mi stalo osudným. Z pronájmu krámku nakonec sešlo, nedomluvili jsme a mě se najednou rozplynuly všechny vize. Zároveň jsem již odešel z dohodářské práce. Nezbylo než v provozování koloniálu na třech kolech pokračovat a tím si postupně vydělat na vybudování flašinetářské dílny.

Začal jsem postupně pronikat do tohoto řemesla a už to vypadalo, že v roce 2021 nebo 2022 si dílnu zařídím a začnu. Jenže potom přišla pandemie a zákaz hromadných akcí, ze kterých mi plynul jediný příjem. Takže nakonec pandemie byla oním spouštěčem, abych projekt flašinetářské dílny urychlil.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Jedním slovem COVID. Řemeslná práce potřebuje svůj fortel - základ a bez něj jsem si připadal jako nedonošené dítě. Najednou jsem se ocitl bez příjmu, bez dílny, bez dostatečných znalostí, ale s obrovskou touhou uskutečnit svůj sen a začít vyrábět flašinety. Toužil jsem hlavně vyrábět mechanické flašinety, ale všechny okolnosti mne nasměrovaly k tomu, abych začal jako první s výrobou elektronických. Získal jsem pro věc obchodního partnera, který pro mne vyvinul řídící jednotku flašinetu, ovšem za cenu "porodních bolestí". K dokončení vývoje mi pomohla cena v hlasování veřejnosti v soutěži Nastartujte se.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Především to, že jsem to nevzdal. Největší oporou je má rodina a přátelé, kterým velmi děkuji.  Dále i když jsem na samém začátku, tak si mne všimli v zahraničí a mám první zahraniční objednávky a také zrovna dojednávám zakázku s jedním muzeem u nás.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Potřebuji co nejdříve vyřešit dílnu. Zatím nacházím azyl u dvou svých kamarádů, ale to mne velmi brzdí v efektivnosti práce a dlouhodobě není únosné.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval/a? 

Asi bych šel rovnou do výroby mechanických flašinetů, které jsou sice složitější, ale také více ceněné.