Coffee Talks, společný mentoringový koncept neziskové organizace JA Alumni Czech Republic a projektu Svou Cestou od Asociace malých a středních podnikatelů, je série velmi neformálních diskuzí s úspěšnými podnikateli.

Letošní ročník Coffee Talks proběhl v rámci celosvětové iniciativy na podporu podnikání – Global Entrepreneurship Week (GEW).

Diskuze probíhaly na čtyřech různých místech České republiky (Praha, Brno, Zlín, Ostrava) v komorním prostředí kaváren se záměrně menším počtem účastníků. Díky tomuto prostředí vznikla ideální atmosféra pro sdílení myšlenek, inspirace a získávání nových kontaktů.

,,Rostoucí oblíbenost Coffee Talks nás velmi těší. Je to koneckonců jediný koncept svého druhu, který mladým lidem umožní neformálně si popovídat u kávy s inspirativním podnikatelem z daného regionu a vyslechnout si jeho příběh bez jakýchkoli samoúčelných příkras. Jde nám o to, aby se mladá generace dozvěděla více o skutečných hodnotách, které v sobě podnikání nese, a aby si uvědomila, že cesta k úspěchu je sice většinou dlouhá a složitá, nicméně má smysl si ji odpracovat." shrnula hlavní myšlenku kavárenských setkání koordninátorka projektu Svou Cestou Liliana Berezkinová.

Hosty akce, navštěvované zejména vysokoškolskými studenty a mladými startupisty, byli mladí podnikatelé a manažeři z různorodých oborů. V Praze se o své zkušenosti podělil Marcel Vargaeštok, zakladatel školy vaření Chefparade, Brno přivítalo majitele firmy na ruční výrobů nožů, návštěvníci Baťovy vily ve Zlíně zase měli příležitost pohovořit s Pavlem Velevem, ředitelem Nadace Tomáše Baťi.

Pozvání do Ostravy přijal Petr Koudela, ředitel Dolní oblasti Vítkovice, která je nejnavštěvovanějším mimopražským místem v České republice a zároveň nejrychleji se rozrůstající částí Ostravy: „Dobře si uvědomujeme, jak jsou pro nás studenti důležitým prvkem. Nejen pro Dolní oblast Vítkovice, ale pro celou Ostravu. Jsem rád, že jsem dnes se studenty mohl debatovat, protože jsou pro mě hnacím motorem. Když totiž vidím, že se mladí zajímají a jsou motivováni tady zůstat, je to to nejdůležitější, co pro tenhle region může člověk udělat."

Organizace ostravského vydání Coffe Talks se ujala Vendula Rechová, členka JA Alumni, absolventského klubu studentů, kteří prošli programy vzdělávací neziskové organizace JA Czech. „Debata probíhala uvolněně, místy velmi vášnivě, tak nějak "po ostravsku". Díky Coffee Talks můžeme, my z JA Alumni, poskytnout mladým lidem inspirativní příběhy úspěšných lidí. To, co mi dal program JA Firma, a díky kterému jsem nastartovala svůj chtíč nesplynout s davem a někam se v životě dostat, mohu dnes zúročit právě tím, že motivuji další mladé lidi k tomu samému." zdůvodnila svoji motivaci slečna Rechová.

Coffee Talks fungují již druhým rokem, prozatím proběhlo 16 akcí, na kterých se sešlo na 200 studentů a mladých podnikatelů.

 

cover CT