V českém kole mezinárodní soutěže start-upů "BEST OF X - CZECH REPUBLIC", které vyvrcholilo 3. března 2016 finálovým "Pitch day" v prostorách Betlémské kaple, zvítězil projekt absolventů VUT v Brně Milana Šimka a Lubomíra Mráze. Jejich unikátní systém označovaný jako RTLS umožňuje velice přesnou lokalizaci objektů a lidí uvnitř i vně budov bez použití GPS.

"Loni jsme byli na podobné soutěži 9 z 10. Během roku jsme zamakali, sehnali investora, projekt doladili a letos jsme vyhráli. Je to pro nás velká pocta a také potvrzení, že jdeme správnou cestou," říká spoluzakladatel projektu Milan Šimek. Na druhé pozici se umístila firma LumiTRIX a třetí příčku obsadil projekt Skinners, který byl nominován projektem Svou cestou - Young Business a je také loňským vítězem grantového programu NASTARTUJTE SE.

12819308 945426582238263 5634439961829492363 o

Odborní partneři z českého start-upového prostředí nominovali široké portfolio mladých českých firem s vysokým obchodním a technologickým potenciálem. V desetičlenné odborné porotě zasedli například investor Michael Broda ze společnosti Delta Capital, generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera nebo bývalý premiér Petr Nečas. Během finálového odpoledne své projekty odprezentovalo celkem 10 společností, mezi kterými byla například inteligentní klávesnice 101touch, designové výrobky z průmyslového odpadu Contiqua nebo třeba srolovací boty do kapsy Skinners. "Jsme velmi rádi, že se nám podařilo tuto elitní soutěž začínajících podnikatelů úspěšně uvést do ČR. Pro BEST OF X to byl v Česku pilotní projekt, který bude pokračovat v Barceloně, Tel Avivu a dalších 14 regionech po celém světě. Navíc se potvrdilo, že česká hlava a zlaté ruce mají světu co říct a zejména vítězné start-upy se už dnes přímo tady v Betlémské kapli začaly propojovat s investory a partnery a přesně tohle je smysl soutěže," komentoval průběh akce bezprostředně po vyhlášení výsledků duchovní otec českého kola soutěže investor Michael Broda.

Porotu nakonec nejvíce zaujal nápad jak monitorovat pohyb lidí i předmětů ve vnitřních i venkovních prostorách. Vzhledem k velmi vysoké přesnosti monitoringu až na 30 cm je zaměřen především na zvýšení bezpečnosti a optimalizaci logistiky uvnitř velkých výrobních hal. "Na vývoji stále pracujeme. Nyní jsme před dokončením upgreadu systému, který by ve svém důsledku uměl třeba zastavit vysokozdvižný vozík v případě, že nebezpečně blízko u něj objeví člověk," popisuje další vývoj projektu Milan Šimek.

Vítězné projekty se tak velmi pravděpodobně může těšit na zájem investorů. V roce 2015 od nich již na rozvoj projektu získali zakladatelé 1 milion USD. Partner soutěže ČSOB odměnil speciální cenou společnost Angee. „Vybrali jsme pro naši speciální cenu společnost Angee, která na trh uvádí významnou technologickou inovaci. Ta poskytuje jednoduchá řešení pro vzdálenený monitoring bezpečnosti domácností. V ČSOB se snažíme podporovat přesně taková řešení, která usnadňují život lidem široké veřejnost i podnikatelům.“ Komentuje Michaela Lhotková - Ředitelka Segmentu Firemního bankovnictví ČSOB.

Pořádající Nadační fond START IT UP! přijal výzvu od německých organizátorů významné soutěže „BEST OF X“ (www.bestofx.org) k uspořádání mezinárodního eventu na podporu start-upového prostředí v České republice. Cílem bylo podpořit mladé a nadějné firmy s mezinárodním přesahem. Projekty, které postoupili do finále, získali mimo ocenění jedinečnou příležitost k propojení svého projektu s průmyslem, investory, inkubátory a dalšími organizacemi podporující start-upové prostředí v České republice. Těchto deset nejlepších projektů bude zároveň zařazeno do mezinárodní start-upové soutěže „BEST OF CEBIT OF BEST OF X“. Ta se bude konat v Hannoveru na veletrhu European technologie - CeBIT 2016. "Při prvním Best of X v ČR jsme ohromeni kvalitou start-upů, které se účastní této akce a jsme také velmi rádi za vysokou účast zástupců jak z ekosystému, tak z politiky, průmyslu i médií. Sdružujeme významné hráče a tím děláme start-upy více viditelné v celé naší síti v Německu a nyní vlastně v celé Evropě a přesně toho jsme chtěli dosáhnout," řekl po soutěži evropský start-upový guru Jan Küster.

Elitní start-upová soutěž BEST OF X doposud probíhala ve vybraných německých destinacích a umožnila finalistům neobvykle rychlý rozvoj a růst jejich firem. Více než 60% účastníků start-upů obdrželo významné finanční prostředky nejdéle do 12 měsíců po ukončení soutěže a získalo podporu mezinárodních investorů rizikového kapitálu nebo business angels, kteří byli hodnotícími ambasadory soutěže. "Jsem rád, že jako poradenská firma můžeme přispět rozvoji nových projektů nejen svými zkušenostmi v oblasti financí, daní a práva, ale hlavně sdílením naší mezinárodní sítě, která může pomoci těmto projektům proniknout za hranice české republiky. Spolupracujeme s řadou společností od jejich startup fáze a pomohli jim splnit jejich cíle, ať již v oblasti rozvoje nebo například úspěšného exitu," komentoval soutěž jeden z porotců, ředitel Deloitte Česká republika, Ladislav Šauer.

Reportáž o soutěži v České televizi najdete na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10253218159-zpravy-ve-23/216411023000303/

Fotogalerii z vyhlašování v Betlémské kapli nalzenete na facebooku: https://www.2343ec78a04c6ea9d80806345d31fd78-gdprlock/Start-it-Up-nada%C4%8Dn%C3%AD-fond-789273617853561/?ref=tn_tnmn

box


Přehled finalistů:

101 Touch – http://www.101touch.com/

Mladá technologická společnost, jejímž klíčovým produktem je revoluční klávesnice 101touch, která se mění dle přání uživatele nebo používaného programu. V současnosti společnost jedná se třemi výrobci o možné produkci. Tato technologie je známa a užívána v tabletech. Za tímto projektem stojí Jiří Zeronik, který je vlastníkem společnosti 101 Touch.

Angee – http://meetangee.com/#header

Angee je ve své podstatě zabezpečovací systém, který navazuje na současné trendy chytrých zařízení. Vše je bezdrátové, bez nutnosti častého nabíjení (postačí nabít jednou do roka). Instalace je blesková, zabere sotva pár vteřin. Její tvar umožňuje otáčení se o 360°. Téměř dokonalý válec jen otáčí svou zkosenou hlavou, které dominuje jediné oko a reproduktor na vrchu. Kontrola domácnosti probíhá pomocí aplikace nainstalované ve smartphonu. Vývoj se bude odehrávat v Česku. Samotná výroba však bude probíhat v Číně. Údajně se to vyplatí zejména kvůli logistice, objemům a dnes i díky zkušenostem. Až se hotový výrobek bude moci uvést na trh (mělo by se tak stát na podzim 2016), přijde v první řadě na ten americký. Autorem projektu je Tomáš Turek, který je v současnosti CEO společnosti.

Contiqua – http://www.contiqua.co/

Společnost je zaměřena na navrhování a výrobu designových výrobků z průmyslového odpadu. Základem je to, že společnost vychází ze zvýšeného zájmu o ekologii, a z toho, že každý produkt může mít svůj příběh. Společnost spolupracuje s dalšími společnostmi, jako například 3M, Wiesner Hager, Petrof, Ateh. Zakladatelem společnosti je Jindřich Fialka, který před lety začínal v atelieru Jana Brabence jako autorský šperkař, postupně vytvořil značky Inauris a ReeflexDesign. Na Karlově univerzitě v Praze studoval antropologii, sociologii, filosofii a pod vedením Miroslava Svobody i ekonomickou teorii a argumentaci.

Dateio – http://dateio.cz/cs/

Dateio nabízí řešení, jak umožnit obchodníkům oslovit klienty bank s cílenými marketingovými nabídkami, spojenými s platební kartou. Společnost provede analýzu a vyhodnotí transakční data. Klientovi následně přiřadí nabídku na míru, podle toho kde a jak svou platební kartu využívá. Společnost dále zajišťuje vyhodnocování kampaní a zasílání pravidelného reportingu obchodníkům, včetně dalších službeb. Projekt byl úspěšně zahájen v říjnu 2015 s prvním bankovním klientem - UniCredit Bank. Od spuštění Dateio zvýšila počet obchodních partnerů z 25 na téměř 90 a počet uživatelů od 700 do 17.000, a to jen do konce roku 2015. Za projektem stojí Ondřej Knot, který je CEO společnosti a má na starosti komunikaci s bankami. Má dlouholeté zkušenosti z poradenství pro finanční instituce. Pracoval jako manažer ve společnosti Oliver Wyman v Londýně, kde se zaměřoval na strategické projekty v oblasti IT, Operations a Rizika.

Inspireli – http://www.inspireli.com/cz/

INSPIRELI je první sociální síť pro architekty na světě. Nabízí tisíce inspirativních fotografií, vzorů bydlení, celosvětovou prezentaci pro architekty zdarma a možnost vytvořit přímý kontakt s architekty a designéry. Za projektem stojí Kamil Simkovic, který je jedním ze spoluzakladatelů sociální sítě.

LumiTRIX – http://www.lumitrix.eu/

Technologický start-up, který byl založen na návrhu, vývoji, certifikaci a výrobě nového typu osvětlovacího zařízení - nástroj a řešení pro permanentní venkovní video-mapping instalace v městském prostředí. Dlouhodobým cílem je poskytování nejlepších nástrojů a řešení video-mappingu po celém světě. Původní osvětlení objektů, architektonických památek a dalších, může být pomocí video-mappingu obohaceno o filmový zážitek. Za projektem Lumitrex stojí Lukáš Brus, který se považuje za vizionářského inovátora a produktového designéra.

Reporting.cz – http://www.reporting.cz/

Je to online BI aplikace zaměřená na finanční reportování a plánování. Aplikace do hloubky interpretuje tok financí. Vždy poskytne správné podklady k rozhodování a manažerskému řízení – ať už v obchodní firmě, výrobním podniku nebo neziskové organizaci. Na pár kliknutí získá finanční management všechny důležité informace. Napříč firmou je možné sledovat a měřit výkony, související náklady i bilanční položky. Podle nich si klient nastavuje a vyhodnocuje motivační kritéria. Za tímto projektem stojí Michal Rozehnal, který je CEO společnosti a vyzná se v reportovacích standardech a finančním modelování. Ve firmě zodpovídá za vedení společnosti a partnerský prodej.

Sewio – www.sewio.net

Vyvinutý systém označovaný jako RTLS umožňuje velice přesnou lokalizaci objektů a lidí uvnitř i vně budov bez použití GPS. Je unikátní v tom, že ve vnitřních i venkovních prostorách vykazuje vysokou přesnost okolo 30 cm což je jeho stěžejní výhodou. Další výhodou je jednoduchá instalace, vzdálený dohled a sofistikované softwarové řešení. Pro srovnání stávající systémy umožňují lokalizaci objektů s přesností řádově v metrech. Tento úspěšný brněnský start-up získal v roce 2015 od investičního fondu Y Soft Ventures milion dolarů. Sewio Networks funguje dva roky a stojí za ním dva zakladatelé. Milan Šimek, CEO společnosti a Lubomír Mráz, CTO, oba absolventi Vysokého učení technického v Brně. . Šimek jako doktorand na fakultě elektrotechniky vedl Mrázovi diplomovou práci o nové komunikační technologii pro chytré domy. Společně pak řešili výzkumné projeky se zaměřením na nízkoenergetické bezdrátové senzorické systémy. Jedním z projektů byl projekt jehož původním záměrem bylo pro Evropskou vesmírnou agenturu vytvořit systém, který by testoval senzory na satelitu a zároveň nerušil ostatní systémy. V následujících letech přišla myšlenka spolu založit společnost na vývoj inteligentních senzorických bezdrátových systémů určených pro interiérovou lokalizaci.

Skinners - http://www.skinners.cz/

Skinners jsou kompaktní boty, které lze jednoduše srolovat a dát do kapsy. Boty je možné vzít všude s sebou (na brusle, na kolo, při cestování atd.). Potřebné finanční prostředky získala společnost přes crowfundingovou kampaň. Více než tři týdny před ukončením kampaně bylo od příznivců zasláno 200.000,- Kč v české crowfundingové platformě HitHit.cz (což znamenalo, že si před-objednali přes 300 párů bot, aniž by si je mohli předtím vyzkoušet). Nápad se zrodil v Norsku a stojí za ním Petr Procházka, který v době vzniku nápadu zde pracoval. Podstatou bylo vytvořit boty, které by při cestování sloužily jako rezervní možnost, ale nezabíraly přitom mnoho místa v zavazadle.

Virtubio

Je první nástroj v rámci náboru zaměstnanců, který využívá gamifikovanou simulaci v pracovních situacích. S tím představují novou generaci nástrojů pro vytvoření profilu uchazečů s cílem přitáhnout, zaujmout a identifikovat talentovanou pracovní sílu v raném stadiu náborového procesu. Společnost byla v listopadu loňského roku na Týdnu podnikání oceněna jako nejnadějnější start-up v českém prostředí. Za projektem stojí Lukáš Paleček, který je také společníkem a jednatelem společnosti Moravian Language School, s. r.o.